Renowacja Mebli Wrocław

„Ebenista” Zabytki i Renowacje Tomasz Pirkoś

Zasady pielęgnacji mebli antycznych

…czyli o czym warto pamiętać, by cieszyć się blaskiem starych mebli przez długie lata.

renowacja mebli wrocławMeble historyczne powinny być w jak najmniejszym stopniu narażone na zmiany warunków zewnętrznych. Najlepiej ustawić je w miejscach słabo nasłonecznionych, o stałej, umiarkowanej temperaturze i wilgotności oraz z dala od bezpośrednich źródeł ciepła.

Codzienna konserwacja mebli antycznych powinna ograniczać się do usuwania kurzu z ich powierzchni za pomocą suchej bawełnianej ściereczki.

Raz lub dwa razy w roku mebel taki należy zabezpieczyć woskiem w paście, wyprodukowanym na bazie wosku pszczelego i terpentyny, postępując zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Tego typu produkty dostępne są w większości sklepów.
Kategorycznie odradza się czyszczenia mebli antycznych na mokro oraz przy użyciu środków w sprayu do mebli współczesnych. Zawarte w nich substancje chemiczne mogą łatwo uszkodzić powierzchnię szlachetnej politury szelakowej oraz doprowadzić do jej łuszczenia się i blaknięcia.
Wosk naturalny, użyty do zabezpieczenia powierzchni politury, po pewnym czasie „zbiera” z powietrza delikatne zanieczyszczenia, kurze i pyłki. Dlatego raz na dwa lata mebel trzeba przetrzeć czystą terpentyną balsamiczną, która usunie zalegający wosk wraz z zabrudzeniami. Po tym zabiegu powierzchnię politurowaną mebla należy ponownie zabezpieczyć cienką warstwą wosku.

W przypadku pojawienia się na meblu uszkodzeń mechanicznych lub przebarwień nie powinno się podejmować prób ich usunięcia czy naprawy we własnym zakresie. Renowację antycznego mebla warto zlecić wyłącznie zaufanej pracowni.

^Do góry strony